Czy można unieważnić WIBOR?
Czy można unieważnić WIBOR?
Umowy kredytów złotówkowych z oprocentowaniem WIBOR można unieważnić. Jak to zrobić? Przede wszystkim w pierwszym kroku należy swoją umowy kredytu przesłać do analizy doświadczonej kancelarii prawnej. Z każdym miesiącem w sądach przybywa spraw dotyczących wskaźnika WIBOR. Sprawy te jednak wymagają odpowiedniego doboru argumentacji i specjalistycznej wiedzy. Jest jednak o co walczyć!
Czy można zakwestionować WIBOR?
WIBOR można zakwestionować powołując się na szereg argumentów natury prawnej i ekonomicznej. A będą to m.in.:
· Naruszenie obowiązku informacyjnego przez bank w kontekście pouczeń kredytobiorcy o ryzyku, ale także w zakresie sposobu ustalania stawki WIBOR.
· Oparcie wskaźnika WIBOR na transakcjach fikcyjnych, oderwanych od realiów rynkowych, a przez to wpływ banków na wysokość tego wskaźnika.
· Obciążenie ryzykiem związanym z oprocentowaniem zmiennym wyłącznie kredytobiorcy.
· WIBOR nie jest wskaźnikiem urzędowym, a jego zarządzanie odbywa się przed podmiot prywatny, o czym kredytobiorcy nie byli informowani i co rodzi wątpliwości co do legalności WIBOR.
Zakwestionowanie wskaźnika WIBOR może prowadzić do unieważnienia umowy kredytu (czyli upadku całej umowy) lub też do wyeliminowania z umowy jedynie zapisów związanych ze stawką WIBOR (postanowień niedozwolonych). Oba rozwiązania są niezwykle korzystne dla kredytobiorcy, gdyż oznaczają dla niego nic innego jak oszczędności. A zatem czy można podważyć WIBOR w sądzie? Jak najbardziej! Legalność WIBOR, podstawy prawne WIBOR, jak też sama konstrukcja umów kredytu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też spory z bankiem o WIBOR są coraz częstsze.
Czy da się unieważnić kredyt z WIBOR?
Podstawy do ustalenia nieważności umowy z oprocentowaniem opartym o WIBOR są solidne. W tym przede wszystkim powołać należy się na dowolność i nietransparentność tego wskaźnika, a także naruszenie przez bank obowiązku informacyjnego. Kredytobiorcy bowiem w większości przypadków nie zostali pouczeni o tym, czym jest wskaźnik WIBOR, jak jest ustalany, i jaki ma on wpływ na wysokość zobowiązania.
O tym, że możliwe jest unieważnienie umowy kredytowej z WIBOR świadczy wydany w dniu 22 stycznia 2025 r. wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach w sprawie o sygn. akt I C 332/24. W sprawie tej sąd ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu i umowy pożyczki, opartych o WIBOR. Chociaż wyrok ten nie jest prawomocny to daje on kolejne argumenty kredytobiorcom. W wielu sprawach sądowych, sądy wydawały postanowienia o zabezpieczeniu, na mocy których na czas trwania postępowania decydowały się na obniżenie rat kredytu, eliminując WIBOR.
Jakie są szanse na unieważnienie WIBOR w sądzie?
Unieważnienie kredytu to inaczej uznanie, że umowa nie została nigdy zawarta. Cofamy się zatem w czasie i uznajemy, że umowy z bankiem wcale nie podpisywaliśmy. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością zwrotu kapitału kredytu po stronie konsumenta, zaś po stronie banku z koniecznością zwrotu wpłacanych przez kredytobiorcę środków.
Szanse na unieważnienie WIBOR zależą w pierwszej kolejności od zapisów i okoliczności zawarcia umowy kredytu lub pożyczki. Nie należy bowiem wrzucać wszystkich umów ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR do jednej beczki. Zawsze umowa kredytu powinna być analizowana indywidualnie łącznie z okolicznościami jej zawarcia (w tym informacjami przekazywanymi przez przedstawiciela banku).
Doświadczona kancelaria specjalizująca się w sprawach WIBOR nie tylko ocenia po analizie umowy szanse powodzenia, ale także przygotowuje pozew o unieważnienie WIBOR lub usunięcie klauzul niedozwolonych w sposób jak najbardziej zabezpieczający interesy klienta. Co więcej, nie w przypadku każdego klienta unieważnienie umowy będzie dobrym rozwiązaniem. W niektórych sytuacjach korzystniejsze będzie wyeliminowanie postanowień niedozwolonych i trwanie umowy dalej, jednak ze znacząco mniejszym oprocentowaniem.
Coraz więcej osób analizuje zależność: kredyt a WIBOR, szukając sposobu na obniżenie rat. Jeżeli posiadasz kredyt złotówkowy kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach WIBOR dokona analizy Twojej umowy kredytu i w odniesieniu do Twojego przypadku przedstawi Ci dalsze możliwości działania.