Sankcja kredytu darmowego - kolejny korzystny wyrok – Alior Bank S.A.
Blog

Sankcja kredytu darmowego - kolejny korzystny wyrok – Alior Bank S.A.

24/02/2023
adw. Konrad Łosicki

sankcja kredytu darmowego wygrana alior

Sankcja kredytu darmowego - kolejny korzystny wyrok – Alior Bank S.A. 


Sąd I instancji po raz kolejny przychylił się do argumentacji strony reprezentowanej przez Kancelarię Wieniawska Adwokaci i zasądził od Alior Bank S.A., stosując tzw. sankcję kredytu darmowego, aż 72 184,50 zł tytułem zapłaconych przez kredytobiorcę odsetek umownych i prowizji oraz koszty procesu w wysokości 9027 zł. Aż tyle wynosiła nadpłata do zwrotu dla kredytobiorcy za okres przed wniesieniem pozwu. Dodatkowo bank powinien wydać klientowi nowy harmonogram, już bez odsetek i prowizji, czyli z samym kapitałem do spłaty! 


Dla przypomnienia - konsument po złożeniu oświadczenia w odpowiednim terminie, jeżeli bank naruszył obowiązki informacyjne wobec klienta, może spłacać kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy. Innymi słowy spłaca wtedy sam kapitał. 


W tej sprawie nasza kancelaria adwokacka podnosiła wiele zarzutów, między innymi błędne określenie RRSO, całkowitej kwoty do zapłaty, brak pełnej informacji o kosztach kredytu i jasnych zasad ich zmiany, brak dokładnego określenia terminu do odstąpienia od umowy i inne. Czekamy na pisemne uzasadnienie aby ustalić, który z zarzutów został uwzględniony.

Błędne RRSO w umowie to kredyt darmowy 

Bardzo częstym błędem banków jest wskazanie błędnego RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, uwzględniając w równaniu koszty odsetkowe pobierane od innych kosztów kredytu, czego robić nie można. Jeżeli kwota ta jest podana nieprawidłowo, to ta roczna stopa oprocentowania nie jest „rzeczywista”. Jeżeli błędne jest RRSO, to nieprawidłowo podana jest prawdopodobnie też całkowita kwota do zapłaty. 


Błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego. Błędna całkowita kwota do zapłaty to sankcja kredytu darmowego. 
Wyrok jest nieprawomocny, oczekiwać należy na pisemne uzasadnienie. 


Sprawę z ramienia kancelarii prowadził adw. Karol Chojnowski.


Zapraszamy Państwa do kontaktu z kancelarią celem przeprowadzenia bezpłatnych analiz Państwa umów kredytowych pod kątem możliwości uzyskania kredytu darmowego. 
 

4.7/5
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
Komentarze z facebooka
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.