Jak chronić majątek osobisty przed rozwodem?
Jak chronić majątek osobisty przed rozwodem?
Wyrok rozwodowy powoduje rozwiązanie małżeństwa. Z reguły wydanie wyroku rozwodowego nie jest jednak równoznaczne z zamknięciem wszystkich spraw między małżonkami. Najczęściej po rozwodzie należy bowiem jeszcze dokonać podziału majątku. Jest to często temat budzący nie mniejsze emocje niż sam rozwód.
Omawiając kwestie podziału majątku nie sposób pominąć fakt, że w małżeństwie możemy wyróżnić różne ustroje majątkowe. Co do zasady, już w momencie zawarcia małżeństwa, pomiędzy małżonkami powstaje tzw. ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Sprowadza się on do tego, że składniki majątku nabywane przez małżonków w okresie trwania małżeństwa, z pominięciem ustawowych wyjątków, zasilać będą majątek wspólny. W przypadku rozwodu majątek ten będzie musiał zostać podzielony.
Od zasady wspólności majątkowej można jednak odstąpić podpisując tzw. intercyzę. Odpowiednio skonstruowana intercyza to ochrona majątku przed rozwodem. Podział majątku wspólnego i osobistego to bowiem dwa odmienne zagadnienia, a umową majątkową małżeńską można przenieść pewne składnik z majątku wspólnego do osobistego lub też doprowadzić do sytuacji, gdy majątek wspólny w ogóle nie istnieje.
Co zrobić, by zabezpieczyć majątek przed rozwodem? Jak zabezpieczyć majątek w małżeństwie? Jaki jest wpływ intercyzy na podział majątku? W niniejszym wpisie przybliżymy te zagadnienia.
Jak chronić majątek osobisty przed rozwodem?
Ochrona majątku w małżeństwie to coś, o czym nie każdy myśli w odpowiednim czasie. Zasadniczo mało kto zakłada w momencie zawierania związku małżeńskiego, że w przyszłości będzie się rozwodził, a w efekcie dzielił majątek małżeński. Czasem jednak odrobina zapobiegliwości mogłaby rozwiązać sporo potencjalnych problemów. Podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej, na podstawie której wyłączony zostanie ustrój wspólności ustawowej, jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, stanowi w praktyce najlepsze zabezpieczenie finansowe przed rozwodem.
Jak więc widać intercyza a rozwód to powiązane ze sobą pojęcia. Właściwie skonstruowana intercyza stanowi bowiem dobry sposób na unikanie strat majątkowych w rozwodzie.
Czy intercyza zawsze chroni majątek?
Intercyza to dobry sposób na zabezpieczenie majątku osobistego, jednak nie w każdym przypadku zda on egzamin. Po pierwsze istotnym jest czas sporządzenia intercyzy - im wcześniej tym większa ochrona. Tak więc, jeżeli intercyza zostanie podpisana jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, to ochrona majątku w małżeństwie będzie najpełniejsza.
Sytuacja komplikuje się nieco, gdy rozdzielność majątkową ustanowimy później, zwłaszcza w sytuacji, gdy współmałżonek popadł w długi. Zasadniczo intercyza, którą zniesiono wspólność majątkową, zabezpiecza majątek osobisty również na wypadek zaciągnięcia długów przez jednego z małżonków. Jak zostało już wcześniej wskazane podpisanie intercyzy i ustanowienie rozdzielności majątkowej prowadzi bowiem do sytuacji, w której (od momentu podpisania umowy) nabywane składniki majątkowe nie wchodzą do majątku wspólnego. Analogicznie, jeżeli intercyza została podpisana już po powstaniu długów, przeniesienie na tym etapie składników majątku wspólnego do osobistego może nie być wystarczające dla ochrony tego majątku.
Innym przykładem sytuacji, gdy intercyza nie wystarczy do ochrony majątku osobistego jest odpowiedzialność za długi spadkowe. Intercyza obowiązuje w okresie trwania małżeństwa. Oznacza to, że wygasa między innym z chwilą śmierci jednego z małżonków. Jeżeli pozostawił on po sobie długi, a drugi małżonek przyjmie spadek, to nie może on uchylać się od spłaty takich zobowiązań, powołując się na intercyzę. W tej dacie bowiem umowa majątkowa małżeńska nie będzie już wiązać.
Intercyza nie chroni też majątku w zakresie tych jego składników, które nie zostały wyłączone z majątku wspólnego. Trzeba pamiętać, że umowa majątkowa małżeńska nie musi oznaczać, że ustrój wspólności majątkowej przestał istnieć. Może jedynie ograniczać zakres składników takiego majątku. W tym wypadku po rozwodzie dochodzi do podziału majątku, który nie został wyłączony intercyzą ze wspólności małżeńskiej.
Jak uniknąć podziału majątku osobistego?
Podsumowując ochrona majątku przed podziałem jest możliwa, trzeba jednak podjąć w tym celu odpowiednie kroki. Najlepszą formą ochrony jest podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej. Sporządzenie skutecznej intercyzy to jednak często niełatwe zadanie. Dlatego warto w tym zakresie wesprzeć się pomocą specjalisty. Zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią, która posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa rodzinnego, w tym takich kwestii jak Rozwody Lublin.