Kiedy sąd może odmówić rozwodu?
Kiedy sąd może odmówić rozwodu?
Orzekając rozwód, sąd stwierdza, że zaistniały istotne przyczyny przemawiające za rozwiązaniem małżeństwa. Często bardzo znaczący dla orzeczenia sądu jest wpływ konfliktu małżeńskiego na rozwód. Inne przyczyny orzekania rozwodu to m.in. zdrada małżeńska, czy przemoc domowa. W praktyce jednak sąd nie zawsze udziela rozwodu. Warto wiedzieć więc jakie są najczęstsze przyczyny odmowy rozwodu w Polsce. Sytuacje, w których sąd nie orzeknie rozwodu, wbrew pozorom nie należą do rzadkości. Stąd w dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tą właśnie kwestią – jakie są przeszkody prawne w rozwodzie.
Dlaczego sąd może odmówić rozwodu?
Zdecydowanie najłatwiej jest gdy małżonkowie są zgodni co do orzeczenia rozwodu i zgadzają się na tzw. rozwód bez orzekania o winie. Z reguły sądy orzekają również rozwód, gdy małżonkowie chcą takiego orzeczenia, ale brak jest zgody co do tego, który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Najtrudniejszą sytuacją jest na pewno ta, gdy jeden z małżonków sprzeciwia się rozwodowi i próbuje udowodnić, że powództwo powinno zostać oddalone.
Trzeba pamiętać, że sąd każdorazowo bada, czy istnieją przesłanki do orzeczenia rozwodu. Jeżeli zebrane w sprawie dowody wykażą, że brak jest przesłanek do orzeczenia rozwodu, sąd odmówi rozwodu.
Jakie są przesłanki odmowy rozwodu?
Przesłanki badane w ramach postępowania dowodowego w sprawie o rozwód dzielą się na pozytywne i negatywne. Te pierwsze wiążą się z wystąpieniem trwałego i zupełnego rozkład pożycia małżeńskiego na trzech płaszczyznach:
- fizycznej;
- duchowej;
- gospodarczej.
Rozkład pożycia jest zupełny jeżeli dotyczy wszystkich trzech płaszczyzn i trwały, jeżeli utrzymuje się już od dłuższego czasu.
Przesłanki negatywne nie mogą wystąpić, jeżeli sąd ma orzec rozwód. Pierwsza z nich mówi o tym, że nie można orzec rozwodu jeżeli zagraża dobru wspólnych małoletnich dzieci stron. Dobro dzieci jako przeszkoda w rozwodzie nie powinna dziwić. Sąd musi zawsze respektować interesy małoletnich dzieci stron. Rozwód nie może być również orzeczony, gdy sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego, w szczególności jeśli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, a drugie z małżonków odmawia zgody na orzeczenie rozwodu.
Czy brak zgody jednej strony może zablokować rozwód?
Wiele osób zastanawia się, czy przesłanki odmowy rozwodu to również brak zgody na rozwód zgłoszony przez małżonka? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi - to zależy. Na pewno w braku zgody małżonka na rozwód niemożliwe jest orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.
Sytuacja z rozwodem z orzeczeniem winy wygląda nieco inaczej. Odmowa rozwodu przez sąd w takim wypadku zależy wyłącznie od tego, czy sąd zostanie przekonany do tego, że w sprawie nie wystąpiły przesłanki do orzeczenia rozwodu np. między małżonkami wciąż istnieje więź duchowa, czy fizyczna. Jeżeli jednak zostanie wykazane, że przesłanki orzeczenia rozwodu zaistniały, a brak jest jednocześnie przesłanek negatywnych, sąd może orzec rozwód nawet w braku zgody drugiego małżonka.
Co zrobić, gdy sąd odmawia rozwodu?
Decyzja sądu o odmowie rozwodu, czy raczej wyrok oddalający powództwo rozwodowe, niekoniecznie musi oznaczać, że małżeństwa nie da się już rozwiązać. Po pierwsze od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Wnosi się ją w terminie 14 dni od dnia doręczenia uzasadnienia wyroku sądu I instancji (wcześniej należy złożyć wniosek o uzasadnienie – w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku). W przypadku uwzględnienia apelacji wyrok sądu I instancji może ulec zmianie.
Niezależnie, brak zgody sądu na rozwód oznacza, że w dacie wyrokowania nie było przesłanek do orzeczenia rozwodu. Nie znaczy to jednak, że z czasem np. gdy relacje małżonków jeszcze bardziej się pogorszą, przesłanki takie nie wystąpią. Oznacza to, że po pewnym czasie od oddalenia pozwu rozwodowego, możemy wnieść kolejne powództwo o rozwód. W takim wypadku sąd od nowa zbada przesłanki do orzeczenia rozwiązania małżeństwa, co może skutkować orzeczeniem rozwodu.
Nasza kancelaria posiada bogate doświadczenia w sprawach rodzinnych, w tym sprawach o Rozwody Lublin. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, słuchając potrzeb naszych klientów i dostosowując rozwiązania do ich sytuacji życiowej.