Błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego.
Blog

Błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego.

27/05/2022
Adw. Aleksandra Bieniek

W sprawie prowadzonej przez Kancelarię zapadł wyrok Sądu I instancji zasądzający Kredytobiorcy, na skutek zastosowania sankcji kredytu darmowego, od PKO Bank Polski S.A. kwotę 6.294,98 zł wraz z kosztami procesu w wysokości 2.217 zł.

Sankcja kredytu darmowego - co to jest?

Konsument po złożeniu oświadczenia w odpowiednim terminie, jeżeli bank naruszył obowiązki informacyjne wobec klienta, może spłacać kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy.

Błędne RRSO - uchybienie banku

W tej sprawie Sąd w pełni przychylił się do wskazanych przez stronę powodową zarzutów wskazujących na uchybienie banku w zakresie realizowanych obowiązków informacyjnych. Kluczowym było niedopuszczalne, a stosowane przez wiele banków wliczanie kredytowanej prowizji do całkowitej kwoty kredytu. Prowizja natomiast stanowi koszt uzyskania kredytu i powinna być uwzględniana wyłącznie w całkowitym koszcie kredytu, gdyż to właśnie ten parametr określa wszystkie opłaty związane z uzyskaniem dodatkowych środków finansowych, nie zaś jako informacje uwzględnione w całkowitej kwocie pożyczki. Całkowita kwota pożyczki została zawyżona w umowie przy prawidłowej kwocie całkowitego jej kosztu. Skutkiem tego było zawyżenie całkowitej kwoty pożyczki, a to z kolei doprowadziło do nieprawidłowego określenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) stanowiącej całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Podsumowując – błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego.

Sprawę z ramienia kancelarii prowadziła adw. Aleksandra Bieniek.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z kancelarią celem przeprowadzenia analiz Państwa umów kredytowych pod kątem możliwości uzyskania kredytu darmowego.

 

 

3/5
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
Komentarze z facebooka
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.