Czy warto skorzystać z propozycji zamiany kredytu gotówkowego na tańszy? Sankcja kredytu darmowego.
Blog

Czy warto skorzystać z propozycji zamiany kredytu gotówkowego na tańszy? Sankcja kredytu darmowego.

23/03/2023
adw. Karol Chojnowski

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy od naszych Klientów, że dostają od banków tzw. propozycję zamiany kredytu konsumenckiego. Zazwyczaj konstrukcja jest następująca: bank proponuje udzielenie nowego kredytu, którym można spłacić obecny. Nowy kredyt ma lepsze oprocentowanie i nie zawiera prowizji. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo korzystna dla kredytobiorcy oferta.

Czemu wiec bank proponuje ją sam z siebie? Gdzie tkwi haczyk?

Aby odpowiedzieć na te pytania należy przybliżyć zagadnienie sankcji kredytu darmowego. Instytucja ta polega na tym, że konsument po złożeniu oświadczenia w odpowiednim terminie, jeżeli bank naruszył obowiązki informacyjne wobec klienta, spłaca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy. Innymi słowy spłaca wtedy sam kapitał – to właśnie jest sankcja kredytu darmowego, zwana także kredytem darmowym. Kredyt darmowy to swojego rodzaju kara dla kredytodawcy za brak lub nieprawdziwe informacje w umowie kredytu. Z perspektywy kredytobiorcy sankcja kredytu darmowego to obniżenie rat kredytu. 

Termin na złożenie oświadczenia o skorzytsaniu z sankcji kredytu darmowego

Kluczową kwestią jest tutaj czas, w którym należy złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji. Ustawa o kredycie konsumenckim stanowi, że uprawnienie to wygasa po upływie roku od dnia wykonania umowy. Wykonaniem umowy jest zamknięcie pożyczki lub rozliczenie prowizji i innych kosztów przez bank, przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Zamiana kredytu gotówkowego na tańszy = pułapka

Coraz większe zainteresowanie sankcją kredytu darmowego oraz coraz liczniejsze korzystne wyroki w tym przedmiocie (tutaj warto wskazać, że Kancelarie Wieniawska Adwokaci, uzyskały już ponad 100 korzystnych wyroków) zmusiły banki do podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie potencjalnych strat.

Jak już się domyślacie, propozycja zamiany kredytu tylko pozornie wydaje się być opłacalna. W rzeczywistości jest to zabieg mający na celu usunięcie z rynku umów z błędami i zastąpienie ich takimi, które uchybień nie zawierają. Po upływie roku od zamiany takiego kredytu, kredytobiorca traci możliwość złożenia skutecznie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.

Powyższy schemat ma zastosowanie również przy kredytach konsolidacyjnych.

Warto wiec, zanim podejmie się decyzję o zamianie kredytu na pozornie korzystniejszy, zlecić analizę kancelariom adwokackim Wieniawska Adwokaci swojej obecnej umowy kredytowej pod kątem możliwości zastosowania sankcji kredytu darmowego, do czego serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

5/5
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
Komentarze z facebooka
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.