Wielki sukces bułgarskich kredytobiorców – błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego
Blog

Wielki sukces bułgarskich kredytobiorców – błędne RRSO to sankcja kredytu darmowego

22/03/2024
adw. Karol Chojnowski

 

21 marca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C714/22 S.R.G. przeciwko Profi Credit Bulgaria, który jest kluczowy również dla polskich kredytobiorców z uwagi na jego wpływ na postępowania z zakresu sankcji kredytu darmowego.  
 
Trybunał stwierdził, m.in. że biorąc pod uwagę istotny charakter podania RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) w umowie o kredyt konsumencki w celu umożliwienia konsumentom poznania ich praw i obowiązków, a także wymóg uwzględnienia przy obliczaniu tej stopy wszystkich kosztów, o których mowa w art. 3 lit. g) dyrektywy 2008/48, należy uznać, że wskazanie RRSO, która nie odzwierciedla dokładnie wszystkich tych kosztów, pozbawia konsumenta możliwości określenia zakresu jego zobowiązania w taki sam sposób jak brak podania tej stopy. W konsekwencji sankcja pozbawienia kredytodawcy prawa do odsetek i opłat w przypadku wskazania RRSO, która nie obejmuje całości tych kosztów, odzwierciedla wagę takiego naruszenia i ma charakter odstraszający i proporcjonalny. 
W konsekwencji TSUE przyjął, że w przypadku, gdy w umowie o kredyt konsumencki nie wskazano RRSO obejmującej wszystkie koszty przewidziane w art. 3 lit. g) tej dyrektywy, umowę taką należało uważać za nieoprocentowaną i bez opłat. 
 
Jako Wieniawska Adwokaci już w 2021 roku, w pierwszych sprawach z zakresu sankcji kredytu darmowego, jako jeden z kluczowych zarzutów, podnosiliśmy naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 7 u.k.k. (ustawa o kredycie konsumenckim) polegający na tym, że wskutek zarówno bezpodstawnego doliczenia przez bank odsetek umownych od kwoty niewypłaconej kredytobiorcy do sumy odsetek umownych, jak również doliczania kosztów takich jak kredytowana prowizja do całkowitej kwoty kredytu, dochodzi do przedstawienia nieprawidłowej wartości RRSO i całkowitej kwoty do zapłaty, co równoznaczne jest z brakiem podania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i całkowitej kwoty do zapłaty. 
 
Wyrok Trybunału potwierdza twierdzenia stawiane przez Kancelarie, że podanie błędnego RRSO to w istocie brak podania jakiegokolwiek RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania musi być rzeczywista, a nie pozorna. 
 


Bezpłatna Kwalifikacja Umowy – Zobacz, Co Możemy dla Ciebie Zrobić!

 
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią w celu bezpłatnej kwalifikacji Państwa umów kredytowych i oceny szans na zastosowanie sankcji kredytu darmowego. Nie pozwól, aby niejasne zapisy umowne obciążały Twój budżet – dzwoń i umów się na konsultację już dziś! 
 

5/5
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
Komentarze z facebooka
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.